Obezite Tedavisi ve Bölgesel İncelme

OBEZİTE TEDAVİSİ

Fazla kilolarınız yaş ilerledikçe daha ciddi ve çözülmesi zor bir sorun haline gelmektedir. Obezite  genç yaşlarda sadece kozmetik bir sorun olarak değerlendirilir. İleri yaşlarda ise yıllarca maruz kaldığınız fazla kilolarınız   ağırlıklı olarak bir sağlık sorunu  haline dönüşür. Obezite sorununun genetik, biyolojik, geleneksel, çevresel, psikolojik  bir çok nedeni vardır. Kişiye özel bir şekilde  bu nedenlerden hangisinin veya hangilerinin sizi etkilediğini belirlemek bu tedavideki en önemli basamaklardan biridir.

Genetik ve biyolojik nedenlerin araştırılması ve tedavi edilmesinin yanında psikolojik nedenler  mutlaka  ele alınmalıdır. Yemek yeme davranışı insanoğlunun en bilindik yaşamsal ihtiyacı ve haz kaynaklarından biridir. Açlık duygusu sizi uyararak yemek yemenizi sağlar ve bu sayede kişinin yaşamsal döngüsü devam eder. Açlığın giderilmesi ile alınan haz ise bu sistemin ödülüdür. Besinlerden aldığımız tatlar ve bunların yiyeceklere  göre değişimi, ve bu yiyecekleri canımızın çekmesi   yine organizmanın ihtiyaçlarını haz vererek elde  etme sisteminin bir parçasıdır . Stresörler , üzüntü verici yaşam olayları ile tetiklenebilen yemek yeme davranışları sık görülen bir durumdur. Geleneksel  öğretiler, sizin için yapılan yemekleri geri çevirememe davranışları da bir diğer önemli sorundur.  En kolay ulaşılabilen haz kaynaklarından biri olan yemek yemenin yaşamamızdaki yeri diğer haz kaynaklarına  bir sebepten ulaşılamadığı zaman önemli bir sorun haline gelmektedir.

Obezite tedavilerinde önerilen diyetleri neden uygulayamıyoruz?

Obezite tedavilerinde önerilen diyetleri neden uygulayamadığımız sorusunun cevabı tamda burada saklıdır. Davranış kalıplarımızın  incelenmesi ve  altta yatabilecek psikiyatrik sorunlarımızın ortadan kaldırılması uygulanacak tedavinin başarı şansını artıracaktır.  Başarısızlıkla sonuçlanan diyetlerin genellikle ana sorunlusu motivasyonlarımızdır. Yemek yeme alışkanlıklarımız motivasyonlarımızın  ana belirleyicisidir. Bu alışkanlıklar çocukluk döneminde başlar ve yaş aldıkça adeta kemikleşir.

Obezite tedavisinde en önemli unsur yemek yeme alışkanlıklarını farklılaştırmaktır. Bu farklılık oluştuktan sonra uygulanacak diyetlerle verilen kilolar kalıcı nitelik kazanacaktır.

BÖLGESEL ZAYIFLAMA

Özellikle  verilen kiloların ardından bazı vücut bölgelerinde kalan yağ doku veya sarkmalar tedavi motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. İşte bu yüzden bu sorunlarında düzenli egzersiz ve uygun medikal yöntemlerle giderilmesi  gerekmektedir. Karın bölgesi, üst bacak ve kol bölgesi , sırt bölgesi gibi yağlanma ve sarkmaların  sık görüldüğü vücut bölgelerinin ameliyatsız yöntemler ile inceltilmesi mümkündür.

Egzersiz, zayıflama programlarının her zaman bir parçası olmuştur. Düzenli yapılan kas ve kemik hareketlerinin kilo verdirmeye yardımcı olmanın yanı sıra, beyin üzerindeki anti depresan etkinliği de bilimsel olarak ortaya konulmuştur.  Bu nedenle haftada  en az 4 kez ve günde en az 30-45 dakikalık tempolu yürüyüşler,  verilen kiloların korunmasına,  vücudun şekillenmesine ve yaşamsal motivasyonların artmasına katkı sağlayacaktır.

Bölgesel zayıflamada teknolojinin hızla ilerlemesi ameliyatsız yöntemlerin etkin bir şekilde kullanılmasını sağlamıştır. Bunlardan AWT ve Vanquish Me temassız estetik uygulamaları etkin , ve hızlı sonuçlar almanızı sağlayarak kilo verme sürecine katkıda bulunmaktadırlar. Bu yöntemlerin  ayrı ayrı yahut birlikte uygulanmaları  kişiye  özel tedavi hedeflerine göre  belirlenmelidir.

AWT ( AKUSTİK DALGA TERAPİSİ )

AWT ile yağ doku, bağ doku, kaslar üzerinde tam kat doku aktivasyonu yapılarak bölgesel incelme, vücut şekillendirme, selülit tedavisi yapılmaktadır.

Vücudun karın, sırt, basen, bacak gibi bölgelerinde genişleyen yağ hücreleri ve özellikle bacaklar da ortaya çıkabilen derinin girintili çıkıntılı , portakal kabuğu görünümünü andıran selülit denilen tablonun tedavisinde etkin mekanizması ile sonuç vermektedir.

Yüksek frekans ve amplitüdle dokuya verilen akustik dalgalar bağ doku içerisinde bulunan fibröz bantları ayrıştırarak yeni kollagen üretimini uyarır. Bu etki  ve kan dolaşımını artıran yapısı ile AWT esneme kabiliyeti artmış , yenilenmiş bir bağ doku ortaya çıkmasını sağlar. AWT  bölgesel incelme , kilo verilmesi sonrası sarkan bölgelerin toparlanması, meme ve popo dikleştirilmesi gibi durumlarda etkin bir yöntemdir.

AWT uygulamasında yaş sınırlaması  yoktur.

Haftada 2 seans olmak üzere, 4-5 hafta boyunca 8-10 seans uygulanmalıdır. Seanslar 30-60 dakika sürer. Uygulama sonrası günlük hayata sorunsuz dönülür.

Güvenli bir uygulama olan AWT deride sadece hafif kızarıklık oluşumuna sebep olabilir.

Böbrek, karaciğer, kalp yetmezliklerinde, gebelik döneminde, kontrolsüz diabet hastalığında  uygulanması önerilmez.

 

BTL VANQUıSH ME ( Temassız estetik ile temassız incelme)

BTL Vanquish Me temassız estetik uygulaması diyet  ve egzersiz ile eritilemeyen karın, basen, kol, bacak, sırt bölgesindeki lokalize yağlarınızdan   kurtulmanıza yardımcı olur. BTL Vanquish Me selektif radyofrekans enerjisi sayesinde doku içindeki yağı seçerek hedef alır ve oluşturduğu ısı ile sadece yağ dokuda erime sağlar. Be benzersiz etki kas , kemik ve deri yüzeyinde herhangi bir zarar neden olmadan yağ dokuda etkisini gösterir. Bölgesel incelme ve sıkılaşmada Vanquish me FDA onaylı etkin bir yöntemdir.

BTL Vanquish Me temassız estetik uygulamasının herhangi bir yaş sınırlaması yoktur.

Uygulama haftada 1 kez 4 seans olarak planlanır ve 45-60 dakika sürer.

Vanquish me temassız estetik ile uygulama esnasında herhangi bir acı veya ağrı hissi olmaz.

Uygulama sonrası günlük yaşama sorunsuz bir şekilde katılabilirsiniz.

Kalp pili , metal implantı bulunanlar ve gebelerde uygulama yapılmaz.

Yorum Ekle

Eposta adresiniz yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar *