Emanet Verilen Kilolar

Kilo vermek çoğumuzun ortak sorunlarından birisi olarak düşünebileceğimiz bir durum. Diyet denilince  akla gelen ilk durum yaz tatili, düğün, mezuniyet gibi organizasyonlar öncesi uygulanan yemek kısıtlama programı oluyor. Peki acaba bizim asıl sorunumuz kilo vermek mi?

O veya bu şekilde yaptığımız diyetlerle bir çoğumuz kilo verebiliyoruz.  Çoğumuzun böyle deneyimleri olmuştur. “10 günde 5 kg verdim”, “1 ayda 7 kg verdim”, “ben çok hızlı kilo veririm 1 haftada 3 kg hemen gitti”, “ben yavaş veriyorum 3 ayda 5 kg verebildim” şeklinde duyumlarımız çok olmuştur. Nihayetinde  bu muhabbet hiç bitmez bir hal alıp hep devam edip gider. Yani yine kilo almışızdır. Aslında bizim sorunumuz kilo vermek değil kilo almak , kilo vererek ulaştığımız halimizi koruyamamaktır. Yazın ver kışın al. Bahanemiz hazır kışın gidecek bir yer yok , hareket yok birde kıyafetler daha bol ve siyah.

Peki bunca emekle verilen bu kiloları hiç zahmet vermeden almanın sırrı nedir acaba? İşte bu sorunu cevabı bizim davranış kalıplarımızda yani yemek yeme alışkanlıklarımızda saklı. Bu alışkanlıkların belirlenip değiştirilmesinin, sorunun çözümündeki en önemli adım olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. “Menemen ekmeksiz yenmez”, “simit ayran ne güzel”, “tatlı  görünce dayanamıyorum”, “ben sadece meyve yerim”, “misafirlikte geri çevirmek olmaz, mecburen yiyeceğiz artık” ve bunun gibi bir çok öğretimizin tekrar yapılandırılması gerekmektedir.

Günlük yaşamımızda yemek yeme alışkanlıklarımız  sırasında gösterdiğimiz davranışlar örüntülerini gözden geçirmemiz ve kilo almamızı sağlayan veya vermemizi engelleyen tutumlarımızı yeniden yapılandırmamız bunca emeğin boşa gitmemesini sağlayacaktır. Bize öğretilen yahut çevreden görüp öğrendiğimiz bu davranış kalıpları kilo vermeniz veya almanızda büyük rol oynamaktadır. Bu kalıplar yıkılıp yerine yeni davranış örüntüleri konulduğunda ise kilo hatanızda bir sorun olmaktan çıkacaktır. ‘Ben yanlışlarımı biliyorum ama elimde değil dayanamıyorum’ cümlesi değişimin önündeki en büyük engeldir. İşte tedavinin başlayacağı yerde tam burasıdır.

Yorum Ekle

Eposta adresiniz yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar *